Hadi Arduino ile Yangın Alarmı Yapalım

Evet bu yazımızda Flame Sensor (Ateş Algılayıcı Sensör) kullanarak basit bir yangın alarmı yapmaya çalışacağım.

Bunun için ihtiyacımız olan şeyler:
1 Adet Arduino Uno
1 Adet Breadboard
1 Adet Ateş Algılayıcı Sensör
4 Adet 7 Segment Display (Aslında 6 tane olsaydı çok daha hoş olabilirdi)
8 Adet 220 Ohm Direnç
Jumper Kablolar

Yangın algılayıcı sensörümün analog pinini A0 Analog input pinime bağladım ve kod kısmında sensörden okuduğum değerleri sensörün minimum ve maksimum değerlerini girip MAP komutuyla map ederek iki sonuç aldım. Aslında bir nevi kartımın dijital pini yerine analog pini kullanıp aldığım sonucu dijitale çevirmiş oldum. Direkt dijital pininden de alabilirdim ama burada amacım MAP komutunu da görmenizi sağlamaktı. Buradan aldığım değere göre segment displaylerin benim için gerekli pinlerini bağladığım Unomun 2 nolu piniyle de gerekli segmentleri yaktım. Maalesef elimde yeteri sayıda Segment Display bulunmadığı için Yangın algılandığında yangın yerine fire yazmak zorunda kaldım. İşte devre:

YanginSensoruDevresi

Devremde 7 segment displayleri dinamik olarak kullanmak yerine ihtiyacım olan pinleri (bana fire yazmaya yetecek pinleri) 2 nolu pine ve gnd pinine bağladım. Böylelikle 7 segment displaylere pinlerimi harcamamış, yani onları statik olarak kullanmış oldum. Bu arada benim kullandığım 7 Segment Displayler ANOTTUR. Siz Katot kullanıyorsanız devrenizi ona göre kurmalısınız. Detaylı Bilgi İçin Tıklayın


KOD:

const int sensorMin = 0;
const int sensorMaks = 1024;
void setup() {
Serial.begin(9600);
pinMode (2,OUTPUT);
}
void loop() {
int sensorDegeri = analogRead(A0);
int aralik = map(sensorDegeri, sensorMin, sensorMaks, 0, 3);
  switch (aralik) {
  case 0:
  digitalWrite(2,HIGH);
  Serial.println("**Yangin!**");
  break;
  case 1:
  Serial.println("Ates Algilanmadi");
  digitalWrite(2,LOW);
  break;
  }
delay(10);
}

 

About Author

Sertan Deniz Saygılı

Meraklı bir öğrenci

4 Comments

 1. ALİ KINAÇ Reply

  Fritzing programında çizdiğin devre şeması ile ilgili bir sorum olacaktı, segment display lerin üzerindeki yazıları nasıl yazdırdın ? Orjinal halini değiştiremedim ben, yangın yazdırmak istiyorum çizgilerle ama olmadı yardımcı olursan sevinirim. Şimdiden teşekkürler, İyi Çalışmalar..

  • Sertan Deniz Saygılı Reply

   Merhabalar Ali Bey, bu yazımı okursanız bu işlemde size faydası olacağını düşünüyorum. 7 Segment Display Kullanımı yazısında da belirttiğim gibi elinizdeki segment displayin her bir pini segment üzerinde yanacak bir çizgiyi kontrol etmektedir. Bunların hangileri olduğuna yazımdaki şemadan ulaşabilirsiniz. O şemaya göre örneğin y harfi için sizin segmentinizin F,G,B,C,D ve tabi ki ortak katotsa gnd ortak anot ise vcc çıkışlarını bağlamanız ve güç vermeniz gerekiyor.

 2. ozan Reply

  merhabalar.ben yapmış olduğunuz yangın alarmı sistemini kurup 7 segment yerine lcd ekranda okuttum ve ekrana yangın yazdırdım..buraya kadar sorun yok.fakat iki sensörü aynı anda kullanıp hangi sensörde yangın algılandığını ekrana yazan bir program yazmaya çalıştığımda sorun yaşadım.iki sensörü aynı anda nasıl çalıştırabilirim yardımcı olabilirseniz sevinirim teşekkürler

  • Sertan Deniz Saygılı Reply

   Merhabalar,

   İki farklı değişken tanımlar ve sensörleri bu değişkenlere okutursan hangi sensörün alarm verdiğini ayırt edebilirsin.

Leave a Reply